یکشنبه، آبان ۰۹، ۱۳۸۹

تهدیدایران علیه‌ اقلیم کردستان برای دستاورد سیاسی!


مدتی است تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه‌ اقلیم کردستان عراق به‌ بالاترین سطح در این سالها رسیده‌است. تا جائیکه‌ اداره‌ی امنیت اقلیم کردستان به‌ حال "آماده‌باش کامل" درآمده‌ است و در اقدامی کم سابقه،‌ با صدور بیانیه‌ای در این زمینه‌ به‌ شهروندان کرد نیز هشدارهای لازم را داده‌ است.

هرچند طی این سالها توپخانه‌های سپاه‌ پاسداران هرازگاهی و  به‌ بهانه‌ی "حضور پژاک" در ارتفاعات صعب العبور قندیل، روستاهای مرزی کردستان عراق را گلوله‌ باران کرده‌ او منجر به‌ کشته‌ و زخمی یا بی خانمان شدن عده‌ای از شهروندان کرد شده‌است، اما با با این وجود مقامات ایران همیشه‌ جوانب دیپلماتیک را رعایت کرده‌ و در ظاهر خود را دوست  مردم و حکومت اقلیم قلمداد می کردند. مقامات حکومت اقلیم کردستان نیز با این اقدامات سپاه‌ "کجدار و مریز" رفتار کرده‌ وتنها به‌ نوعی گلایه‌ سیاسی بسنده‌ کرده‌ بودند!

ملا مصطفی بارزانی
اما بناگاه‌ و طی ماه‌ جاری رسانه‌های جمهوری اسلامی از آن جمله‌ شبکه‌ی برون مرزی "سحر" و کانال "خبر" با پخش سلسله‌ برنامه‌های نیشدار سیاسی به‌ اتهاماتی علیه‌ رهبران کرد عراقی از جمله‌ زندیاد "ملا مصطفی بارزانی" پرداخته‌ و جنبش رهائیبخش کردستان و رهبران آن را "عوامل اسرائیل" نامیدند! که‌ این مسئله‌ نارضایتی و واکنش رسمی احزاب و سازمانهای کرد و تنش در روابط فیمابین را بدنبال داشته‌ است.
این سردی روابط تا مرحله‌ای پیشرفته‌ است که‌‌ موجب بسته‌ شدن مرکز تجاری ایران در اربیل  بدستور مقامات امنيتی شده‌ است. این مرکز تجاری نمايندگی بيش از شصت شرکت ايرانی  در پایتخت اقلیم کردستان عراق را برعهده دارد.          

از سوی دیگر اداره‌ی حفاظت و امنیت اقلیم کردستان روز دهم اکتبر با صدور بیانیه‌ای،در خصوص‌ تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه‌ "ثبات و امنیت" حکومت اقلیم کردستان به‌ شهروندان کردهشدارهای لازم را داده‌ است. در بخشهایی از این بیانیه‌ امده‌ است: «درحالیکه‌ ثبات امنیتی اقلیم کوردستان عمران، پیشرفت و توسعه‌ی روابط دیپلماتیک اقلیم را در پی داشته‌ است، همزمان باعث شده‌ است که‌ دشمنان به‌ توطئه‌های خود جهت برهم زدن اوضاع امنیتی اقلیم کوردستان ادامه‌ دهند. در همین ارتباط به‌ اطلاع هموطنان گرامی می‌رسانیم که‌ بنابر اطلاعات موثق امنیتی، توطئه‌های جهت برهم زدن ثبات امنیتی اقلیم کوردستان تشدید شده‌ است. هدف از این توطئه‌ها که‌ از بیرون از مرزهای اقلیم کوردستان نشأت گرفته‌، تضعیف پایگاه‌ سیاسی و اقتصادی اقلیم است. جهت مقابله‌ با این تهدیدها، دستگاه‌های مربوطه‌ اقدامات لازمه‌ را اتخاذ کرده‌اند و در حالت آماده‌باش کامل هستند،با این حال به‌ مانند گذشته‌ از هموطنان گرامی خواستاریم که‌ در اماکن عمومی و خصوصی، هوشیارانه‌تر دستگاه‌های امنیتی را در جریان هرگونه‌ تحرکات مشکوک قرار دهند.»
اربیل پایتخت اقلیم کوردستان
بنا به‌ گفته‌ی منابع مطلع، بعداز عملیات انتحاری ماه‌ گذشته‌ شهر قلعه‌ دیزه‌(قه‌ڵادزێ)  که‌توسط گروه‌ تروریستی "انصار الااسلام" انجام و منجر به‌ کشته‌ و زخمی شدن چند شهروند کرد شد،عده‌ای دیگر از همین گروه‌ و به‌ همین منظور از خاک ایران وارد اقلیم کردستان شده‌اند که‌ توسط نیروهای امنیتی کرد دستگیر و تحت بازجویی هستند. و احتمال آن می رود تروریستهای دیگری نیز از خاک ایران به‌ خاک اقلیم کردستان رخنه‌ کنند.

 "انصارالااسلام"(بخوانید انصارالاایران) که‌ گروهی تروریستی و  وابسته‌ به‌ "القاعده‌" است، در داخل خاک ایران دارای پایگاه هایی در شهرهای همرز با اقلیم کردستان است و  نیروهایش توسط سپاه‌ قدس آموزش می بینند.

پارلمان اقلیم کوردستان عراق
اقلیم کردستان که‌ طی این سالها به‌علت‌ هوشیاری نیروهای امنیتی و همکاری مردم با این نیروها از معدود نقاط امن عراق بشمار می رفت، در حال حاضر و به‌ برکات جمهوری اسلامی می رود تا به‌ جولانگاه‌ تروریستها تبدیل شود.
روزنامه‌ی "شرق الاوسط" در همین حال نوشت، ایران با آموزش دادن و فرستادن گروههای تروریستی به‌ داخل کردستان عراق در صدد برهم زدن امنیت این اقلیم است. همین منبع به‌ نقل از یکی از مقامات اقلیم کردستان که‌ نخواست نامش فاش شود اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران رهبران کرد را شدیدا تحت فشار گذاشته‌است.»
به گفته‌ی ناظران سیاسی، فشارهای جمهوری اسلامی علیه‌ اقلیم کردستان به‌ علت موقعیت ویژه‌ کردها در حفظ توازن قوا در عراق است.ایران با تشدید فشار بر رهبران کرد خواستار  عدول آنها از خواسته‌هایشان در پروسه‌ی سیاسی عراق در جهت تن دادن به‌ دولتی است که‌ از سوی ایران در عراق بر سر کار بیاید!

چرا که‌ رهبران کرد فهرستی شامل 19 خواست، از جمله‌ الحاق مجدد کرکوک به‌ اقلیم کردستان، استخراج و صدور مستقیم نفت در قلمرو  این اقلیم  ارائه داده‌اند که تحقق آن را شرط مشارکت در هر ائتلافی می دانند. گفته‌ می شود ایران و کاندیدای مورد نظر آن برای احراز پست نخست وزیری(نوری المالکی و متحدانش) با این خواستها مخالفند.
از سوی دیگر "مجلس اعلا" به رهبری حکیم، در این اواخر از ایران فاصله‌ گرفته‌ است  و برخلاف سایر گروه‌های شیعه، با ائتلاف زیر رهبری ایاد علاوی مناسبات نزدیک دارد. اگر آنها حمایت اقلیم کردستان را جلب کنند، قادر به‌ تشکیل دولت خواهند شد. و این به‌معنی شکست سیاسی ایران و متحدانش در عراق است که‌ برای مدتها از نفوذ ایران در عراق خواهد کاست.

یاداشت تفاهم میان دولتین فرانسه‌ و اقلیم کوردستان
به‌ گفته‌ روزنامه‌ی شرق الاوسط  و به‌ نقل از منابع مطلع کورد:«ایالات متحده‌ی آمریکا نیز در راستای کاهش نفوذ ایران در عراق از کردستان خواسته‌ است با العراقیه‌ به‌ توافق برسد.»
که‌ این امر بر نگرانیهای ایران افزوده‌ است و با تشدید فشار و تهدید علیه‌ اقلیم کردستان و رهبران آن درصدد است تا آنها را به‌ "پذیرش نخست وزیری مالکی" وادار نماید. به‌ عبارتی دیگر، ایران به‌ زبان زور و تهدید علیه‌ اقلیم کردستان که‌ نقش "بالانس" یا توازن قوا در عراق را ایفا می کند خواهان دستاورد سیاسی در این کشور است!

ولی تجربه‌ نشان داده است، کردهای عراق هیچگاه‌ و تحت هیچ شرایطی از منافع و  خواسته‌ هایشان دست برنداشته‌ و نخواهند داشت.کردهای عراق همواره‌ منافعشان را بر هر کس و هرچیزی ترجیح داده‌اند و اگر لازم باشد همه‌ چیز را در این راه‌ قربانی خواهند کرد. 
سیدمسعود ناصری
 31.10.2010

هیچ نظری موجود نیست: